Znajdź w sobie motywację

Termin „motywacja”pochodzi od łacińskiego  movere, czyli „poruszać” i opisuje wewnętrzną siłę, która aktywuje  nas do bezpośredniego zachowania w określony sposób.  Motywacja jest niezbędnym składnikiem wyników sportowych.

DSCN6071Motywacja? Czyli coś, co decyduje nam o tym czy chce się czy nie. Motywacja – coś czego potrzebujemy już nie tylko w sporcie nawet amatorskim ale i zawodowym czy życiu prywatnym. Osoba zmotywowana do różnych aktywności ma duże szanse odniesienia sukcesu w wielu dziedzinach, takich jak sport, biznes czy sztuka. W sporcie jeśli chodzi o motywację to „niestety” – „stety” niepotrz.skreśl – ludzie nie są zmotywowani do każdego możliwego typu wysiłku, lecz raczej mają zapał do działania w określonych przedsięwzięciach i to dla osiągnięcia konkretnych celów.

Fachowcy wymieniają dwa rodzaje motywacji: wewętrzną i zewnętrzną.  Z zewnątrz moze przychodzić pod postacią medali, dyplomów, nagród finansowych, jeśli zaś chodzi o wewnętrzną to potrzeby psychologiczne jak samorealizacja, zdrowie, lepsza kondycja, wygląd czy chęć poznawania nowych znajomości.  Znacznie ważniejsze jest posiadanie wysokiej motywacji wewnętrzenej niż zewnętrznej. Niestety brak motywacji zewnętrznej może mieć wpływ na wewnetrzną. DSCN5835Któż z nas wybrałby bieg gdzie nie ma medalu, gdzie bieg jest bardzo mało nagłośniony? Dopóki nie poprawimy sobie motywacji zewnętrznej dopóty nie poradzimy sobie z wewnętrzną.  Jak stare przysłowie rosyjskie mówi: „Trzeba mieć czas na wąchanie róż” Więc i czas na zdobywanie medali przyjdzie.  A może czas na bieganie bez medalowe przyjdzie?

Aby uniknąć poczucia bezradności i chronić naszą wiarę we własne możliwości, musimy nauczyć się dostrzegać porażkę jako rezultat pewnych naszych błędów w treningu, przygotowaniu … a to można poprawić!

Każdy cel ma na swojej drodze przynajmniej kilka barier, które powinniśmy po drodze pokonać, które możemy nawet samo sobie wyznaczyć metodą małych kroków mijając te bariery w drodzę po główny cel. Jeśli chcemy być w jakikolwiek nawet najmniejszy sposób motywowani przez znajomych, przyjaciół, rodzinę powinno to samo iść od nas w drógą stronę. Wspierajmi, chwalmy, motywujmy osoby które właśnie zaczęły coś robić, coś co sprawia im wielką frajdę, nawet jeśli jest to choćby gotowanie, pieczenie ciast czy spacerowanie, jazda na rowerze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s