Grand Prix Gdyni – Nie dzięki !

Pierwszy swój bieg w GP Gdyni pobiegłem w listopadzie 2012 roku i od tamtej pory ominąłem (niestety) tylko jeden z cyklu. Biegłem we wszystkich. Z roku na rok coraz lepsza organizacja, wieksza frajda, więcej ludzi … i w sumie to na tyle.

fot.takietambieganie.blogspot.com

fot.takietambieganie.blogspot.com

Niestety z roku na rok organizatorzy nie nauczyli się niczego, najpierw kompromitacja z rozdawaniem medali każdemu przez co na kilkuset ostatnich zawodników po prostu ich zabrakło. Gdy w zeszłorocznym Biegu Niepodległości na termometrze widniało 13 stopni celsjusza organizatorzy nie pomyśleli, że biegaczom może być troszkę ciepło, że warto dać im po prostu wody, nic z tego wody w ogóle nie było.  Pakiety startowe, bosze ludzie czym jest pakiet?  Według wikipedii Pakietem jest zbiór …. no właśnie w Gdyni pakietem jest zbiór ulotek w tym czip i numer startowy ale jako, że bez czipa i numeru startowego nie możemy pobiec więc pakietem są ulotki, czyli pakietu nie ma.  A jakimiś atrakcyjnymi pakietami chwalą się na swojej stronie :

Przechwytywanie

Liczba osób zapisanych na bieg spadła o blisko tysiąc, na co GOSiR zapewne będzie miał wymówkę, że pogoda, że termin (świeta? sobota pracująca?armagedon? gradobicie?) Trasa zaczyna być nudna, nie jest w niej zmieniane nic, medale są najgorsze od trzech lat – Medal na Bieg Niepodległosci?  W Polsce takie były : ZOBACZ a w Gdyni medal na Bieg Niepodległości wyglądał tak ZOBACZ  

W Gdyni nie ma opcji przepisania pakietu, zachorowałeś, coś ci wypadło? Sorry jesteś w plecy 30zł – dlatego w Gdyni najczęściej 10-15% liczby zapisanych nie bierze w ogóle udziału, gdyż nie ma opcji przepisywania pakietu.  Nie bo nie.  Od chyba roku z GP Gdyni jest wielki bank PKO i to nie moje zdanie ale wielu osób od których słyszałem, nie zmieniło się kompletnie NIC ! Wszedł główny sponsor, w nazwę biegu również wszedł więc mamy PKO GRAND PRIX GDYNI a tymczasem dalej w „pakietach” czytaj „kopertach” mamy kilka ulotek, czip, nr.startowy i ew.wodę na mecie. Aha przepraszam nagrody może się zmieniły dla czołówki, tych którzy te biegi wygrywają, ale ponoć biega się dla frajdy a nie dla medalu.

DSCN5908

 

I nie ma tu znaczenia, że jest to częśc układanki po prostu nie wszyscy mają czas i okazję pobiec w całej edycji GP i taki medal lepiej schować głęboko do szafy niż pokazać jak w Gdyni świętuje się biegowo Niepodległość. Osoby odpowiedzialne za biegi w Gdyni w ogóle nie słuchają krytyki, próśb. W innych miastach potrafią dać kilka projektów medali do głosowania, tutaj nikt nikogo nie pyta bo przecież urzędnik najlepiej wie co się będzie podobało a co ma się podobać i tyle nie ważne, że płacisz by pobiec , masz medal jaki my zrobimy, na mecie dostaniesz butelkę wody (nie zawsze) i idz do domu nie zawracaj- acha numer możesz startowy wziąć do domu ale czipa oddaj.  Niestety albo nikt z organizatorów nie wychylił nosa poza miasto by zobaczyć jak wygląda organizacja strefy start-meta (bieg zabezpieczony jest dobrze) albo uważają, że robią wszystko dobrze i nie potrzebują żadnych uwag.  Dobrze, że przynajmniej jest na każdym biegu osoba Pana Romana Toboły dzięki czemu jako spiker potrafi tak mówić o bieganiu, że kibice chętnie czekają na swoich zawodników i słuchają ciekawostek tego doświadczonego spikera i niegdyś biegacza (np.Maraton 2:53).

Na krytykę o medale Gdyńskie Centrum Sportu odpowiada, że medale Gdyńskiego Grand Prix cieszą się od lat popularnością … No właśnie , dokładnie jak piszą od lat -a konkretnie z edycji 2014 Model układanka Daru Pomorze wygrała w plebiscycie Maratonów Polskich 

Kolejne już nie tak ciekawe 2015 rok to 19 miejsce na 25 na Maratonach Polskich

A żeby było jeszcze więcej liczb (ja wypisuję jedynie fakty) bo zaraz mnie GOSiR poskarży o pisanie nieprawdy , ZŁOTE BIEGI w biegu na 10km Gdynia zajęła 44 miejsce na 53, w biegach masowych 1000+ uczestników 44 miejsce na 57 czy wreszcie w województwie pomorskim Gdynia zajmuje czołowe miejsce ósme na 16 sklasyfikowanych. I jest to spadek o ponad 10 w porównaniu z rokiem 2014!

Ale pamiętajcie gdyńskie biegi to najlepsza impreza w Polsce.  Na koniec tortu wisienka czyli co robi GOSiR gdy ktoś wyrazi swoje zdanie krytykując działania? na serwisie społecznościowym  (nikogo ani z nazwiska, ani jako działalność nie obrażając!)  Po prostu blokują tę osobę bo przecież tak najwygodniej, taka mała komuna.  Jedno pewne, marketingowo – propagandowo  przebijają wyborczą, tvn czy nawet chyba PiSowską Gazetę Polską.

Ja dziękuję nie biegnę, odpocznę przygotowuje się do Cracovia Maraton więc nie potrzebne mi szarpanie się w miejskiej dyszce. Moim zamiarem nie jest oczernianie wszystkiego co robi GOSiR a jedynie racjonalne i prawdziwe opisanie jak podchodzą do biegania w Gdyni. Na to co jedynie stać GOSiR to napisanie „nie zgadzamy się z tak surową oceną przez pana” tylko to potrafią.  Poza tragicznymi pakietami startowymi jak i podejściem do zawodnika/biegacza są i pozytywny biegania w Gdyni. Szczerze trzeba to napisać, start i meta chyba najlepiej umiejscowiona w Polsce, no może poza Rynkiem w Krakowie czy na półmaratonie Malta w Poznaniu. Pomysłowość układanek do pewnego momentu rzeczywiście była genialna … do pewnego momentu. W Gdyni nie liczą się z tym, że nie we wszystkich 4 ktoś może pobiec. Trasa jak wcześniej pisałem nudna poza przebiegnięciem się Świętojańską która z roku na rok coraz bardziej zapełniona jest kibicami, czy startem i metą nudna aczkolwiek zabezpieczona wzorowo. Niestety i w tym roku na Biegu Urodzinowym 2016 organizator nie planuje wody !!! Więc nie bądźcie zdziwieni na mecie. Dziś odebrałem pakiet, yyy znaczy kopertę z numerem i ulotkami, pokazałem kilku znajomym i zapytali no fajne numery macie w Gdyni, ładne … a pokaż co macie w pakiecie startowym? 😀 noooo w sumie nie wiedziałem co powiedzieć bo to są te atrakcyjne pakiety którymi GOSiR się chwali. Na szczęście tylko odebrałem go i mam chętną osobę której go oddam, nie ja jedyny zresztą jak zauważyłem w internecie pojawia się coraz więcej osób „chcących oddać pakiet”.

Jak Juwenalis (Decimus Iunius Iuvenalis, Juwenalis z Akwinum (60–127), rzymski poeta satyryczny.)  kiedyś krzyknął panem et circenses  „Chleba i igrzysk”.

 

 

Na Bieg Europejski zapraszam do Gniezna a na Niepodległości do Poznania

 

 

21 maja pobiegnij w DARMOWYM biegu Kwidzyński Bieg Papiernika i przekonaj się jak może wyglądać organizacja biegu na 10km (koniecznie weź dzieci ze sobą, tam  bedą miały co robić)

papiern

 

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Grand Prix Gdyni – Nie dzięki !

  1. Pawel pisze:

    Tak Ci zalezy na sto trzydziestej z kolei koszulce technicznej i 243 medalu, który i tak zniknie w szufladzie? Czy nie chodzi o bieganie? Biegasz dla pakietu startowego? Kolejna maruda…

  2. A ja biegnę. pisze:

    Nie biegniesz? Spoko.
    Ale po co tak wrzucać pod każdym kolejnym postem na stronie biegu autoreklamę bloga?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s